Jak przygotować się do porodu? Kilka prostych porad, dzięki którym poród okaże się łatwiejszy.

stycznia 24, 2016


Jak przygotować się do porodu?

Poród to wydarzenie, którego nie da się porównać z żadnym innym. Każda ciężarna z ogromnym przejęciem i nadzieją nie może doczekać się chwili, gdy weźmie w ramiona swoje nowonarodzone Maleństwo. Jednak zanim to nastąpi, ze strachem zadaje sobie takie oto pytania: Jak mam się przygotować do porodu? Co powinnam wcześniej wiedzieć? Czy warto chodzić do szkoły rodzenia? Co zrobić, aby poród mnie nie zaskoczył? Jakie są sposoby łagodzenia bólu w trakcie porodu? Jaki wybrać szpital?

Postaram się pokrótce w punktach pokazać Wam, że jeśli z góry zatroszczymy się o kilka "spraw" to poród będzie łatwiejszy, a przynajmniej na tyle, iż będziemy do niego psychicznie przygotowane, a wg mnie psychiczne nastawienie do porodu to rzecz najważniejsza. A więc do dzieła!

Poznaj to czego się boisz 

Boisz się porodu? Przeraża Cię sama myśl o nim? Najlepszym sposobem na pozbycie się strachu jest poznanie tego, co ten strach wywołuje! Tak więc czytaj szeroko pojętą literaturę dotyczącą porodu, rozmawiaj i zapytaj swojego lekarza, położną, mamę, siostrę, przyjaciółkę. Im więcej się dowiesz szczegółów dotyczących porodu, tym będziesz lepiej przygotowana i tym mniejsze prawdopodobieństwo, że coś Cię kompletnie zaskoczy. Pamiętaj jednak, że Twój poród i dolegliwości okołoporodowe mogą być nieco inne niż to czego się dowiesz z literatury bądź rozmów, bo nie ma dwóch identycznych porodów. 

Koniecznie idź na zajęcia do Szkoły Rodzenia

Osobiście uważam, że zajęcia w Szkole Rodzenia to jedna z najważniejszych rzeczy, które każda kobieta powinna zrobić przed porodem. Dlaczego? Ja z zajęć w Szkole Rodzenia wyniosłam ogrom wiedzy i praktycznych wskazówek dotyczących porodu oraz pielęgnacji i opieki nad noworodkiem. No i właśnie na zajęciach w Szkole Rodzenia specjalista opowie Ci dokładnie ze szczegółami, jak będzie wyglądał poród, jakie są jego fazy czy też jakie są rodzaje znieczulenia, a na zajęciach praktycznych nauczysz się m.in. ćwiczeń, które możesz wykonywać w zaawansowanej ciąży oraz w trakcie porodu, a także np. zasad Masażu Shantala czy sposobów właściwego noszenia dziecka. Co ważne - będziesz mogła zadać lekarzowi, pielęgniarce, położnej, dietetykowi czy rehabilitantowi każde pytanie jakie Ci zaprząta myśli, ponieważ taki jest cel tych zajęć. I pamiętaj - nie ma głupich pytań! Każda ciężarna czuje się niepewna i specjaliści prowadzący zajęcia na pewno na każde Ci odpowiedzą i udzielą pomocy oraz wsparcia. 
Najlepiej pójść do Szkoły Rodzenia prowadzonej w szpitalu, w którym zamierzasz rodzić, ponieważ dowiesz się jakie są procedury dokładnie w tym konkretnym szpitalu. Poza tym może się okazać, że w trakcie porodu lub po porodzie spotkasz w szpitalu osoby, które znasz z zajęć.
Do Szkoły Rodzenia powinnaś zapisać się około 30. tygodnia ciąży ponieważ zwykle jest 4 do 5 zajęć raz w tygodniu - tak więc zazwyczaj trwają około miesiąca, a tuż przed porodem możesz nie mieć sił, aby jeździć na zajęcia.
Ponadto warto się zastanowić, abyś na zajęcia w Szkole Rodzenia wybrała się z mężem bądź partnerem, ponieważ przyszły tatuś będzie mógł się sporo nauczyć, oswoić z opieką i pielęgnacją malutkiego dziecka, a w przypadku jeśli zamierzacie rodzić razem - dowie się czego może się spodziewać w trakcie porodu i dzięki temu na pewno będzie mu łatwiej Cię wspierać. 

Wybierz szpital, w którym chciałabyś urodzić 

Uważam, iż warto przed porodem zdecydować się, w jakim szpitalu chciałabyś rodzić oraz jeśli istnieje taka możliwość, zwiedzić ten szpital. Przy wyborze szpitala poradź się innych mam, znajomych, poczytaj opinie w internecie, pamiętaj jednak, że nie ma takiego szpitala, który by pasował 100% rodzących i zawsze znajdą się takie, które będą narzekać. Zastanów się także jaki rodzaj porodu chciałabyś przeżyć - poród aktywny, poród w wannie, poród rodzinny i dowiedz się czy wybrany przez Ciebie szpital oferuje rodzaj porodu, którym jesteś zainteresowana. Jeśli masz możliwość - odwiedź odpowiednio wcześniej szpital, aby się dowiedzieć gdzie dokładnie jest izba przyjęć czy oddział poporodowy. Okazją do zwiedzenia szpitala mogą być właśnie zajęcia w Szkole Rodzenia. Ponadto większość szpitali ma swoje strony internetowe, gdzie zazwyczaj są zdjęcia i opisy sal porodowych czy poporodowych, więc warto zajrzeć do szpitala również online.
Ważne też, że jeśli wybierzesz już konkretny szpital, dowiedz się osobiście, bądź poszukaj informacji na stronie internetowej dotyczących tego co dokładnie musisz mieć ze sobą, gdy przyjedziesz do porodu - jakie dokumenty bądź rzeczy w torbie. 

Wybierz swoją położną

Niezwykle ważna w trakcie porodu jest dobra opieka profesjonalnej położnej. To właśnie ona pomoże Ci urodzić, będzie Cię prowadzić krok po kroku przez wszystkie fazy porodu, pomoże Ci uśmierzyć ból, będzie Cię wspierać i zadba o Twoje i dziecka bezpieczeństwo. Część szpitali oferuje usługę indywidualnej opieki położnej w trakcie porodu, więc jeśli masz taką możliwość to polecam poznać odpowiednio wcześniej swoją położną i wykupić taką opiekę. Ja z takiej właśnie opcji skorzystałam i miałam ogromne szczęście, że rodziłam z położną, która była ze mną przez calutki poród, zajmowała się mną bardzo profesjonalnie, cały czas pomagała mi ćwiczyć na piłce, pomagała mi pod prysznicem oraz w wannie i czułam się bezpieczna w każdej minucie porodu.

Poznaj swoje prawa

Ważną kwestią, z którą każda kobieta w ciąży powinna się zapoznać przed porodem są prawa kobiety rodzącej. Od kwietnia 2011 roku obowiązują w Polsce tzw. " Standardy opieki okołoporodowej", czyli dokument który określa między innymi, że rodząca ma prawo do tego, aby wybrać dowolny szpital jaki zechce, ma prawo do porodu rodzinnego oraz do tego aby szanowano jej intymność i godność osobistą, czyli ma prawo odmowy wstępu studentów medycyny na salę porodową. Ponadto ma niezwykle ważne prawo do informacji, czyli powinna być informowana o wszystkim co się dzieje z nią oraz z dzieckiem, a także związane z tym prawo do wyrażania świadomej zgody na wszelkie interwencje medyczne. Rodząca może też sama zdecydować w jakiej pozycji chce rodzić, czy chce dostać znieczulenie oraz czy chce ochrony krocza. Dodatkowo zaraz po porodzie matka ma prawo spędzić z dzieckiem 2 godziny w kontakcie tzw. "skóra do skóry", oczywiście jeśli nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań.

Sporządź Plan Porodu

Poproś swoją położną bądź lekarza prowadzącego ciążę, aby pomogli Ci przygotować tzw. Plan Porodu, czyli dokument, który będzie zawierał wszystkie Twoje oczekiwania wobec porodu, takie jak m.in. czy chciałabyś, aby ktoś Ci towarzyszył w trakcie porodu, czy chciałabyś otrzymać znieczulenie, czy zgadzasz się na ewentualne nacięcie krocza, czy zgadzasz się na założenie wenflonu bądź wykonanie lewatywy. Plan Porodu jest dokumentem określającym granice Twojej prywatności i zapewniającym Ci respektowanie Twoich praw rodzącej. Pamiętaj jednak, że Plan Porodu obowiązuje w przypadku porodu przebiegającego prawidłowo i w przypadku jeśli lekarz stwierdziłby jakieś komplikacje, bądź zagrożenie dla Ciebie lub dziecka, to wtedy decyzje należy podejmować na bieżąco i lepiej zgodzić się na większą interwencję lekarską niż początkowo zakładałaś.

Zastanów się nad osobą towarzyszącą

W związku z tym, że jednym z praw kobiety rodzącej jest prawo do porodu rodzinnego, warto przed porodem zastanowić się czy chcesz, aby ktoś towarzyszył Ci na sali porodowej. Może to być Twój mąż bądź partner, mama, siostra, przyjaciółka, bądź Twoja położna czy doula. Ważne, aby była to osoba, przy której będziesz się czuła swobodnie, która potrzyma Cię za rękę czy pomasuje plecy, która doda Ci psychicznego wsparcia. Osoba ta może Ci towarzyszyć w trakcie całego porodu lub np. tylko w pierwszej fazie - ważne, aby była to Wasza wspólna decyzja.

Poznaj różne metody znieczulenia i relaksacji

To zupełnie zrozumiałe, że boisz się bólu towarzyszącego porodowi, dlatego dobrze, abyś  przed porodem poznała sposoby jego łagodzenia - zarówno te naturalne, jak i farmakologiczne. 
Do naturalnych metod łagodzenia bólu w trakcie porodu zaliczamy rytmiczne i głębokie oddychanie, które rozluźnia i wycisza (m.in. metod oddychania nauczysz się w wyżej opisywanej Szkole Rodzenia), możliwość wzięcia prysznica bądź kąpieli w wannie (co osobiście naprawdę baaardzo polecam), masaż okolic lędźwiowo-krzyżowych (szczególnie polecane, gdy będziesz mieć krzyżowe bóle porodowe) oraz wszelkiego rodzaju ruch i ćwiczenia m.in. na piłce, które nie tylko przyspieszają poród, z uwagi na działającą grawitację, ale także pomagają rozluźnić mięśnie. 
Najczęściej stosowaną farmakologiczną metodą łagodzenia bóli porodowych jest znieczulenie zewnątrzoponowe (tzw. ZZO). Znieczulenie to podawane jest w kręgosłup a dawka jest regulowana i dostosowywana do potrzeb. Znieczulenie ZZO jest bezpieczne dla dziecka i nie przenika do pokarmu matki, więc będziesz mogła od razu po porodzie przystawić dziecko do piersi.

Ćwicz mięśnie Kegla

W przypadku porodu naturalnego bardzo ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zacząć ćwiczyć mięśnie dna miednicy, czyli tzw. mięśnie Kegla. Regularne ćwiczenie tych partii mięśni przez całą ciążę sprawi, że będą one znacznie bardziej elastyczne i odporne na urazy, takie jak np. pęknięcie krocza. Ponadto pozwolą na uniknięcie problemu tzw. wysiłkowego nietrzymania moczu po porodzie. Również po porodzie, w trakcie trwania połogu warto ćwiczyć mięśnie Kegla, aby szybciej wrócić do zdrowia i sprawności.

Spakuj torbę do szpitala

Odpowiednio wcześniej, czyli około 4 do 6 tygodni przed planowanym terminem porodu zacznij kompletować niezbędne rzeczy i spakuj je do torby, którą weźmiesz ze sobą do szpitala. Oprócz dokumentów powinny się w niej znaleźć rzeczy zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka niezbędne w trakcie porodu oraz na czas pobytu w szpitalu. Szczegółowy opis w jaki sposób spakować torbę do szpitala i czego nie może w niej zabraknąć znajdziesz w tym poście

Pamiętaj - każdy poród jest inny

Urodzenie dziecka jest niesamowitym przeżyciem dla każdej kobiety, jednak bywa i tak, że niektóre kobiety wspominają swój poród z niechęcią, a czasem wręcz z traumą. Powinnaś jednak pamiętać, iż każdy poród jest inny - jedne są szybkie i mniej bolesne, inne ciągną się godzinami w wielkich bólach. Tak samo inna jest każda rodząca i ma inny próg bólu. Dlatego każdą relację czy opowieść z porodu, którą usłyszysz od Twoich przyjaciółek, sióstr, kuzynek lub przeczytasz w internecie potraktuj z lekkim dystansem i nie nastawiaj się, że Ty także będziesz mieć ciężki poród. Pamiętaj - zazwyczaj większość porodów odbywa się bez komplikacji czy jakiegokolwiek zagrożenia, więc nie nastawiaj się z góry, że będzie ciężko, a raczej powiedz sobie, że wszystko będzie dobrze!

Uwierz w to, że dasz radę

Nasze Matki, Babki i Prababki rodziły prawdopodobnie w gorszych warunkach niż możemy rodzić w dzisiejszych czasach my, dlatego uwierz w swoje siły i zapamiętaj, że taka jest natura kobiet - jesteśmy stworzone, aby dawać życie! A więc przygotuj się świadomie do porodu, poznaj swoje prawa, staraj się wsłuchać w swoją intuicję i wewnętrzny głos - on podpowie Ci co masz robić. I pamiętaj, że już niedługo będziesz tulić w swych ramionach Największy Skarb i że każda chwila z Twoim Maleństwem zrekompensuje Ci wszystkie ciężkie momenty, które przeżywałaś w ciąży oraz w trakcie porodu.

Z całego serca życzę Ci  POWODZENIA!

Powiązane posty

14 komentarze

 1. "Poznaj to czego się boisz" - ten punkt zastosowałabym tylko w przypadku pierwszej ciąży i porodu. Bo jeżeli mamy złe doświadczenia związane z pierwszym porodem to strach jest jeszcze większy. Zgodzę się, że faktycznie duże wsparcie daje osoba towarzysząca, która zrobi dla nas wszystko. Czasem warto mieć przy sobie kogoś bliskiego. Kogoś kto jest nam w stanie zapewnić bardzo duże poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, tak samo przy kolejnej ciąży można nie iść już drugi raz na zajęcia do Szkoły Rodzenia, zależy ile pamiętasz z pierwszego porodu :)
   A co do osoby towarzyszącej to mi osobiście niesamowite wparcie dał Mój Mąż, bo wiedziałam, że jest ze mną moja bratnia dusza, że przechodzimy przez to razem...

   Usuń
  2. U mnie tak samo, przy pierwszym porodzie cały czas wspierał mnie mąż (zresztą wspierał mnie przez całą ciążę). Mam nadzieję, że przy drugim rozwiązaniu też będę mogła liczyć na jego obecność...

   Usuń
  3. Jeśli przy pierwszej ciąży i porodzie stanął na wysokości zadania, to przy drugim też na pewno tak będzie :) Głowa do góry i powodzenia :*

   Usuń
 2. nooo to zazwyczaj tak jest, że najbardziej boimy się teog, czego nie znamy. za drugim razem już jest łatwiej:) przynajmniej u mnie tak było bo są i tacy, co po doświadczeniach z pierwszym porodem, drugiego boją się jeszcze bardziej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. racja, przy drugim porodzie powinno być o tyle łatwiej, że przynajmniej wiadomo czego mniej więcej można się spodziewać. I masz rację czasem niektórzy drugiego boją się jeszcze bardziej. Chociaż myślę, że nie można się z góry nastawiać, że będzie ciężko, bo jak to mówią - nie ma dwóch takich samych porodów i może się okazać, że niepotrzebnie ktoś się nakręca :)

   Usuń
 3. Plan porodu zazwyczaj okazuje się świstkiem na który ja jako nigdy nie rodząca przelałam wszystkie moje obawy w sposób zupełnie oderwany od rzeczywistości. Cieżko być gotowym na coś czego się nie zna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego uważam, że najlepiej jeśli Plan porodu przygotuje się nie samej, a razem z położną bądź lekarzem, bo specjalista będzie mógł poprowadzić ciężarną i wytłumaczyć jej co należy napisać. W szpitalu, w którym ja rodziłam był gotowy wzór Planu porodu, który wystarczyło wypełnić zaznaczając na co się zgadzasz, a na co nie. Uważam, że w każdym szpitalu powinien to być standard.

   Usuń
 4. Plan porodu nie był mi potrzebny przy pierwszym porodzie i kiedys przy drugim też nie będę go przygotowywała. Rodziłam w niedużym, można powiedzieć rodzinnym, szpitalu. Bardzo dobrze znałam położną, chodziłam do niej na szkołę rodzenia. Ogólnie bardzo dobrze wspominam mój poród, choć powikłania miałam dość nieprzyjemne.
  Sporo z tego co piszesz to prawda, praktycznie większość i stosowałam prawie wszystkie te porady. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, ja w tym poście opisałam punkty, zgodnie z którymi ja się przygotowywałam do porodu i to co wg mnie było najważniejsze :) Oczywiście inne rodzące mogą uważać, że niektóre punkty są niepotrzebne - każdy decyduje sam, a ja tylko podpowiadam. Miałaś w takim razie duże szczęście skoro miałaś tak dobrze znaną położną - w takiej sytuacji faktycznie Plan porodu nie był Ci potrzebny, bo Twoja położna wiedziała z góry co i jak, gorzej z dziewczynami, które trafiają do szpitala i pierwszy raz na oczy widzą położne czy lekarzy - wtedy uważam, że lepiej mieć jak nie na kartce, to chociaż w głowie przygotowaną odpowiedź na najważniejsze pytania.

   Usuń
 5. Z perspektywy czasu myślę, że ja zainwestowałabym w doulę, tak zrobię prze drugim porodzie (chyba, że mi się odmieni), albo we własną położną. Położne, które spotkałam w szpitalu były, delikatnie mówiąc, mało zainteresowane rodzącymi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie polecam Ci taką opcję - ja miałam wykupioną położną i przy kolejnym porodzie także skorzystam z tej opcji, ponieważ położna była ze mną non stop przez cały poród i czułam, że jestem bezpieczna i pod profesjonalną opieką.

   Usuń
 6. Planu porodu nie robiłam. Położną miałam i wszystkie te inne rzeczy wypełniłam. Na pweno drugi raz już bym sn nie rodziła. Tylko cc. Aczkolwiek drugi raz jakby był to bym zamówiła pizzę tak jak robiły to inne kobiety. Rodziłam w Niemczech. I bardzo sobie chwalę kulturę tamtejszą. Na blogu moim znajduje się wpis o tym jak tam się rodzi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aż tak źle wspominasz poród siłami natury, że wolałabyś CC?? Ja, gdy widziałam inne kobiety po CC, które leżały 2 sale dalej i jak ledwie po porodzie były w stanie wstać z łóżka z pomocą męża bądź położnej i jak nie były w stanie same iść choćby do łazienki to na pewno nie zdecydowałabym się na CC - no chyba, że takie byłyby wskazania lekarskie... Zdecydowanie szybciej doszłam do siebie po porodzie sn.
   Zaraz szybciutko zajrzę z ciekawości jak wygląda poród w Niemczech :)

   Usuń

Jestem nazBLOGowani.pl


Blogi Dzieciaków,Mamy,Taty,Rodzinne,Parentingowe